Káva
Spolupracujeme napřímo s (drobnými) farmáři, které si osobně vybíráme. Naším spádovým působištěm je provincie Manabí. Nejedná se zrovna o „meccu“ ekvádorské kávy. Tou je provincie Loja s vysohorskými arabikami. My se zaměřujeme na farmáře, kteří třeba ještě nedosáhli úplného věhlasu v pěstování kávy. Své řemeslo však dělají velmi dobře, poctivě a hlavně − mají zájem na tom, aby se tato tradiční plodina neztrácela z Ekvádoru, zejména z provincie Manabí.
Farmáři, s nimiž spolupracujeme, mají povětšinou malé farmy a své 100% arabiky pěstují v harmonickém prostředí, tzv. smíšené kultuře, ve výšce cca 500 m. n. m. Některé pěstitele si ve výběru ponecháváme, jiné obměňujeme, a jejich řemeslně zpracované kávy propojujeme přímo s českými/evropskými pražírnami a kavárnami.
Je nám velkou ctí představit Vám LIMITOVANOU EDICI roku 2020:
Co že to vlastně piju za kávu?
- kávu ručně nasbíranou a vytřízenou na permakulturní farmě (4 ha) pana Servia Pacharda a na přilehlých farmách (farmy o 0,5 ha) malých zemědělců v Ekvádoru (provincie Manabí, kanton Junín)
- kávu dovezenou lodí z Ekvádoru do Německa a dále přímo do Čech kamionem díky iniciativě nadšenců, majitelů značky Ekvádor na dlani
- kávu praženou v pražírně Coffee Tábor, s. r. o. v Táboře
Co je na této kávě tak zajímavého?
- MALÍ PĚSTITELÉ: Pan Servio Pachard, který celou sklizeň a postprodukci zaštiťuje, je v Ekvádoru uznávanou osobností v oblasti permakultury.
- 100% ARABIKA: její odrůdy v tomto poměru: 90 % caturra, 10 % catuai.
- HARMONICKÉ PROSTŘEDÍ: Kávovníky jsou pěstovány v tzv. smíšené kultuře (permakultuře) ve stínu původních stromů s ovocnými stromy vč. citrusů.
- METODA HONEY: Servio záměrně nepoužívá při zpracování kávy touto metodou vodu − jednak kvůli šetrnosti k životnímu prostředí, jednak kvůli chuti.
Co je to ta „metoda honey“(medová)?
- Servio nasbírá spolu se svými syny a ostatními farmáři zralé kávové třešně. Z třešní pak na mechanické drtičce odstraní dužinu. Vyloupaná zrna fermentují po dobu cca 15 hod. ve velkých kádích a následně nechají usušit zrna i s rostlinným mazem několik dní na sušácích. Během sušení zrna obracejí, aby kvůli vysokému obsahu rostlinného mazu nezačala plesnivět. Díky pečlivému zpracování se pak v kávě lépe rozvine ovocná chuť.
Podívejte se, jak dochází ke zpracování kávy na farmě pana Servia.
1) Na fotografiích:
Popis galerie fotografií: Farma pana Servia. / Pan Servio se svým synem při odstraňování slupek z kávových třešní v drtičce. / Zralé kávové třešně v bednách. / Pan Servio u kádě s již vyloupanými kávovými zrny. V kádi probíhá fermentace. / Sušárna. / Smíšená kultura aneb pan Servio na obhlídce své permakulturní farmy. / Pan Servio u kávovníku s majitelkou značky Ekvádoru na dlani, paní Markétou.
2) Na videu:
Už víte, co pijete? Přejeme Vám dobrou chuť! :)