Deky
13 položek celkem
Tyto krásné hřejivé deky jsme pro Vás dovezli opět z naší oblíbené rodinné dílny tkalců rodiny Lemů. Tady jsme právě na cestě do jejich dílny → → →
A tady už jsme v dílně tkalců rodiny Lema. Podívejte se s námi na modernizované tkalcovské stavy, na nichž tkalci vytvářejí překrásné a pestrobarevné textilie: hamaky, křesílka, deky, tašky, šály, pašmíny nebo třeba ponča.
Deka v podání tkalců rodiny Lema je velmi příjemná na omak. Je vyrobena z ovčí vlny a orlonu. A co je to ten orlon? Jedná se o syntetickou přízi, kterou tkalci přidávají téměř do všech svých textilií, a to z důvodu „haluzní“ barevnosti, možnosti vytvořit úchvatné vzory a také z důvodu lepší poddajnosti tkaniny. Díky orlonu se deky stávají příjemně měkké, hřejivé a poddajné.
Častým motivem, který se na dekách objevuje, je motiv inckého kříže nebo také kříže And. Rovněž se pro něj používá název chakana. Jedná se o tradiční symbol Inků sloužící k ochraně a na čištění biopole. Chakana, andský kříž, patří do andské kosmologie, kde tři stupně symbolizují tři světy: 1) „nebeský“ svět − svět ducha, Vyššího já, 2) pozemský svět, svět lidí, svět každodenní reality, 3) „podzemní“ svět, oblast nevědomí, podvědomí, vnitřní svět snů a intuice.
Incký kříž má 4 strany, přičemž každou reprezentuje jedno zvíře: 1) Had vládne jihu − zde se učíme odkládat minulost. 2) Jaguár vládne západu − zde může nalézt mír, pokoj a zde se můžeme podívat až za hranice smrti. 3) Kolibřík vládne severu − zde se spojujeme a léčíme předky i budoucí generace. 4) Orel (kondor) vládne východu − zde se spojujeme s Velkým duchem. Šamani také pracují s „Matkou Zemí“ a „Otcem Nebem“, se Sluncem a Lunou.
Podívejme se podrobně na symboliku uvedených zvířat:
Had symbolizuje poznání, sexualitu a uzdravující sílu přírody. Jedná se o univerzální archetyp. Na Východě had symbolizuje energii kundalíní, která je uložená u kořene páteře a stoupá čakrami, Aeskulapova hůl, symbol lékařů, původem ze starého Řecka zobrazuje dva hady obtočené kolem hole atd. Had, spojovaný s moudrostí a uzdravováním, představuje základní životní sílu, která usiluje o jednotu a tvoření. Had je také symbolem plodnosti. Fekundita neboli plodnost je tvůrčí princip spojovaný se ženstvím − ve výsledku každá buňka v těle usiluje o dělení a množení. Pokud využijeme energii archetypu hada, povoláme na pomoc ženský tvůrčí princip, který v nás dokáže oživit vášeň a pomoci nám odložit minulost tak, jako had svléká kůži.
Jaguár je králem amazonského deštného pralesa a nejdůležitějším zvířetem pro šamana z džungle, protože je symbolem síly proměny. Šaman a jaguár nejsou jen vzájemnými protějšky − jeden je naprostou obdobou toho druhého. Domorodé kmeny z deštných pralesů pokládají jaguáry za správce džungle, protože stojí na vrcholu potravinového řetězce a kromě člověka nemají žádné přirozené nepřátele. Tím, že jaguár zbavuje prales slabých jedinců, dělá místo pro zrození nového života. Tento tvor nás učí, že v obdobích každé krize přichází příležitost a smrt je voláním ke znovuzrození. V džungli znamená přežití neustálou obnovu − a jaguár ztělesňuje sílu proměny, života i smrti. Energie jaguára dokáže obnovit jednotlivce, skupinu lidí i celou vesnici. Někdy musí kmen v důsledku přírodních cyklů opustit vesnici, aby mohli její obyvatelé prosperovat na jiném místě. Takovéto přesídlování je odrazem cyklu života a smrti, jehož symbolem je jaguár. Mayorunové, domorodý kmen z amazonské džungle, si říká „národ jaguára“− tetují si obličej, aby vypadali jako kočky a jsou schopni mezi sebou komunikovat beze slov, tedy telepaticky. Schopnost komunikace beze slov patří mezi legendární vlastnosti jaguářích šamanů.
Orel (Kondor) je mocné silové zvíře, které symbolizuje obezřetnost, bystrost a ostrý zrak. Podle šamanů nám energie orla pomáhá vidět život z nadhledu, aniž bychom zabředli do bezpočtu drobných detailů, podívat se na něj z jiné perspektivy a vidět věci takové, jaké opravdu jsou. Orlí energie nám může pomoci porozumět tomu, odkud přicházíme a kam jdeme, a umožňuje nám tak pohled do minulosti i do budoucnosti zároveň. Orel nám dává křídla, abychom se mohli povznést vysoko nad své banální každodenní starosti. Orel také představuje univerzální princip přírody, nadsmyslový a nadrozumový. Biologové označili tento princip za jeden z primárních plánů v přírodě. Působí jako hybná síla evoluce − jinými slovy se živé molekuly shlukují do buněk, ty tvoří tkáně, pak orgány a nakonec se překlopí do orgánů a tkání a stávají se vyššími bytostmi, jako jsou např. velryby či lidé. Orel nás učí, že citové potřeby nelze uspokojit hmotnými věcmi a že každý problém má řešení na úrovni ducha.
Kolibřík – tento drobný, houževnatý a odvážný ptáček nám ukazuje, jak se vydat na dlouhou cestu vývoje a růstu. Je to ta nejvznešenější a zároveň nejpřirozenější cesta, jakou člověk může podniknout: cesta vstříc rozvoji vlastního ducha. Úžasná energie tohoto archetypu nás inspiruje k tomu, abychom se vydali na naši vlastní pouť zpět ke zdroji, kde byl zplozen náš duch. Pokud nemáme dost času, peněz či vědomostí k tomu, oč se pokoušíme, energie kolibříka nám dodá odvahu, sílu a vedení, jež potřebujeme k uskutečnění a prosazení našeho záměru.
Paní María Lema se svou dcerou Sandy. Vedle pak společně s majitelkou značky Ekvádor na dlani a její dcerou v obchodě rodiny Lema.
Vznešené symboly jsou nutnou součástí překrásných ekvádorských dek z rodinné tkalcovské dílny Lemů. Každá deka v sobě kromě spirituálního poselství nese ovčí vlnu a orlon (viz výše). Každá má zaoblené rohy a je začištěná proti třepení. Rozměry každé deky jsou: 220 × 205 cm.
Dopřejte Vašemu příbytku a zejména sobě samým kvalitní výrobek, jehož nákupem navíc podpoříte rodinu Lemů, tradiční tkalce z vysokých ekvádorských And.
Majitelé dílny a obchodu, paní María a pan Juan Lema.